Forum ProFortalicium Strona Główna
 Home    FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Grupy    Galerie
 Rejestracja    Zaloguj
Polscy żołnierze w niewoli

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ProFortalicium Strona Główna -> Pytania i uwagi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KF.Ferdyn
PostWysłany: Śro 19:52, 22 Wrz 2010 Powrót do góry

Dołączył: 31 Maj 2009

Posty: 438
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Bobrowniki

Hi
Nurtuje mnie jedna rzecz która nie daje mi spokoju Grey_Light_Colorz_PDT_21
co działo się z żołnierzami Polskimi w niemieckiej niewoli po kampanii wrześniowej, wiem że oficerowie i podoficerowie trafiali do obozów zagłady ale jak wyglądała sytuacja zwykłych szeregowych? Część z nich była wypuszczana na wolność? A jeśli tak to po jakim czasie i w jakich okolicznościach?

zamotany Kamil
Zobacz profil autora
Hubertus1656
PostWysłany: Śro 21:27, 22 Wrz 2010 Powrót do góry

Dołączył: 07 Paź 2007

Posty: 860
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Karczew

chyba obozów jenieckich- zagłada to oficerów czekała u sowietów
Zobacz profil autora
Gość
PostWysłany: Śro 21:56, 22 Wrz 2010 Powrót do góry





Tak, w niewoli niemieckiej mieli jak u mamy, każdy chciał się do niej dostać.
Zwykłych żołnierzy rozpuszczano do domów ale nie bezmyślnie. Zgodnie Konwencją Genewską jeńcy wojenni nie mogli być wykorzystywani do prac fizycznych. Zwalniano ich zatem "do domu" po czym dostawali przydział i wywożono ich na roboty przymusowe do Rzeszy. Oczywiście, że nie wszystkich co do jednego bo wielu z wrześniowców wróciło po prostu do domów. To tak w wielkim skrócie.
KF.Ferdyn
PostWysłany: Czw 5:53, 23 Wrz 2010 Powrót do góry

Dołączył: 31 Maj 2009

Posty: 438
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Bobrowniki

mhm, teraz rozjaśniło mi się, dzięki Grey_Light_Colorz_PDT_15
Zobacz profil autora
Darek
koneser damskich wdzięków
PostWysłany: Czw 17:28, 23 Wrz 2010 Powrót do góry

Dołączył: 10 Lis 2005

Posty: 2186
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Bytom

Bardziej scisle- oficerowie trafiali do Oflagów, szeregowcy i podoficerowie do Stalagów. Nie nazywałbym tego obozami zaglady. Jedynie grupy były wysyłane do obozów koncentracyjnych (ale to ci, którzy w jakiś sposób podpadli Niemcom). Nieporównywalny jest los polskich i sowieckich jeńców owjennych.
Konwencja genewska zabraniała używania jeńców do pracy fizycznej. Niemcy zastosowali pewien wybieg. Starali sie, aby jeńcy sami zrzekli sie statutu jeńców wojennych (głównie szeregowcy i podoficerowie) i wtedy byli kierowni do pracy w różnych miejscach Rzeszy jak robotnicy przymusowi. pOD KONIEC wojny Himmler to samo próbował zastosować wobec oficerów, ale sprzeciwił sie wehrmacht i do tego nie doszło.
Więkoszść oficerów dortwała do końca wojny w Oflagach. Część z nich pochłoneła ewakuacja obozów.
W Sudetach w Srebrnej Górze znajdował się obóz jeniecki o zaostrzonym rygorze, gdzie przebywali niepokorni oficerowie lub ci, którzy próbowali uciekać.
Zobacz profil autora
ilbelfero
PostWysłany: Czw 20:59, 23 Wrz 2010 Powrót do góry

Dołączył: 26 Gru 2007

Posty: 913
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Tychy

Warto również dodać o obozie odosobnienia dla oficerów z opcji piłsudczykowskiej po kampanii wrześniowej, których umieszczono na wyspie zwanej "wężową" w Szkocji (Isle of Bute). Tak jakby za karę za przegranie kampanii. Tam z obniżonymi poborami, bez przydziału przebywali oni bez konkretnych zarzutów do dyspozycji władz wojskowych za czasów Sikorskiego. Sprawa bardzo niesławna stanowiąca rysę na życiorysie naszego wodza. Przebywał tam m.in. wojewoda śląski, Michał Grażyński.

Tutaj można poczytać o niej.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
KF.Ferdyn
PostWysłany: Pią 17:02, 24 Wrz 2010 Powrót do góry

Dołączył: 31 Maj 2009

Posty: 438
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Bobrowniki

ok teraz już wszystko wiem, jak już zacząłem ten temat to mam jeszcze jedno pytanko, czy więźniowie z tych obozów pracy prowadzili jakąś korespondencję z rodzinami w Polsce? Jeśli tak to czy była jakaś cenzura? Jakie jeszcze mieli prawa tacy więźniowie?

Ostatnio zmieniony przez KF.Ferdyn dnia Pią 17:03, 24 Wrz 2010, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Gość
PostWysłany: Pią 18:06, 24 Wrz 2010 Powrót do góry





obóz o zaotrzonym rygorze - ale dla jencow nie tylko polskich - był tez w zamku Colditz w Niemczech. Nie można też zapomnieć o sporej liczbie żołnierzy (różnych stopni), kórzy wojne spędzili na Wegrzech w obozach jenieckich. ci na pewno prowadzili korespondecje w okupowanym krajem (widziałem listy w "obie strony"). Przesylano również paczki. Jeżczy organizowali kursy jezykowe i inne dokształcające (korzystając z tego, jakie posiadali wykształecenie oficerowie rezerwy) , teatry amatorskie, pracownie srtystyczne (wszystko, żeby zachować dobrą formę psychiczną).
co do obozu dla "piłsudczyków" - nie ma coporównywac go z obozami jenieckimi - ani niemieckimi, ani tym bardziej sowieckimi. nie ten cel dzialania, nie ta skala dzialaniaproblemu. To tak jakby porównywać Bereze Kartuską z Oświęcimiem
Darek
koneser damskich wdzięków
PostWysłany: Pią 20:36, 24 Wrz 2010 Powrót do góry

Dołączył: 10 Lis 2005

Posty: 2186
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Bytom

Polska poprosiła, aby opiekę nad polskimi jeńcami sprawowała Szwecja. Konwencja genewska dopuszczała taka możliwośc. Niemcy jednakże się nie zgodzili. Opiekę więc przejał Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Korespondecja i paczki były dopuszczalne. Oczywiscie korespondencje cenzurowano (obozowy oficer Abwehry), a paczki sprawdzano.
Zobacz profil autora
Gość
PostWysłany: Wto 0:40, 28 Wrz 2010 Powrót do góry





Brat od mojej babci przez 5 lat byl internowany na Wegrzech - okolice Budapesztu. Opowiadal o nudzie w obozie - starali sie robic jakiekolwiek kursy, nauki jezyka, chodowali jedwabniki. Fatalne warunki mieszkaniowe - ogromna ilosc wilgoci (na starosc gosciec i reumatyzm na maksa) Przywiozl z Wegier kilka pozycji ksiazkowych wydanych w obozie i pamietnik - niestety na wskutek zawirowan rodzinnych wszystko uleglo zniszczeniu Grey_Light_Colorz_PDT_13
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ProFortalicium Strona Główna -> Pytania i uwagi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB :: phore theme by Kisioł. Bearshare